Místní knihovna Mlázovice
Naposledy aktualizováno: 02.03.2018 14:17:19
Návštěv :
Celkem : 915
Týden : 0
Dnes : 0
podrobnosti

 

Máme nejpilnější čtenáře na okrese

 

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně vyhlásila již 2. ročník soutěže Čtenář roku. Mlázovská knihovna se také zapojila a dle statistických údajů nahlásila čtenáře s nejlepšími výsledky.


Soutěž se vyhlašuje vždy zpětně, tentokrát tedy za rok 2011, a ve dvou kategoriích - děti do 15 let a dospělí. Že je u Mlázovských čtení oblíbeným koníčkem, to už je z vytíženosti místní knihovny jasné dlouho, ale jaké bylo překvapení knihovnic, když jim z Jičína přišla zpráva, že naši čtenáři, respektive čtenářky, v obou kategoriích vyhrály!

Dospělou čtenářkou s největším počtem vypůjčených titulů za rok 2011 je paní Hana Čaňková. V dětské kategorii máme dokonce vítězky dvě, neboť přečetly shodné množství knih. Jsou to Anetka Skrbková a Veronika Dlabová ze Šárovcovy Lhoty.

Co by to bylo za soutěž bez cen pro vítěze a co by to bylo za čtenářskou soutež, kdyby tou cenou nebyla pěkná knížka. Krom duševní potravy dostaly čtenářky ještě něco malého k zakousnutí, aby při večerech pod lampou měly dost energie, a nezbytný diplom na památku.

Všechny tři čtenářky byly svým vítězstvím upřímně překvapené a z cen se velmi radovaly. Paní Čaňková byla nadšená, že jí do sbírky přibyl dosud chybějící Hrabal. Anetka prozradila, že k jejímu prvenství přispěla hlavně babička, která jí se čtením hodně pomáhala. Ale to se určitě také počítá, vždyť v roce 2011 se Anetka číst teprve učila. Veronika hned plánovala, jak se s úspěchem pochlubí paní učitelce ve škole.

Jak vidno, zvláště u dětí takovéto soutěže mají svůj smysl, neboť je motivují k další četbě a tím k sebevzdělání a rozvoji. Je smutné, že dnešní SMSková  a Facebooková generace už jen stěží napíše správně holou větu.

Děkujeme Knihovně Václava Čtvrtka, respektive jejímu Úseku regionálních funkcí, za vyhlášení soutěže, za ceny, ale především za pravidelné zásobování naší malé místní knihovny novými knížkami. Nebýt toho, nebylo by ani vítězství. Jen škoda, že je na tyto služby v krajském rozpočtu stále méně peněz. Knižní výměnný fond málem v Mlázovicích přestal fungovat. Naštěstí zasáhlo zastupitelstvo městečka a schválilo roční příspěvek 20 Kč na obyvatele, který poskytuje Jičínské knihovně. I díky tomu mají naši občané k dispozici stále něco nového ke čtení.

Vítězkám moc gratulujeme a Vás ostatní zveme na návštěvu k nám do knihovny, třeba další rok vyhrajete právě Vy.


Mlázovická knihovna se těší velké oblibě


Půjčování knih má v Mlázovicích dlouholetou tradici, již v roce 1894 byla za tímto účelem založena „Občansko- čtenářská beseda“. Během své více než stoleté historie se mlázovská knihovna mnohokrát stěhovala. Nyní se nachází v Radnici.

Knihovnice Blanka Johnová zaznamenává v posledních letech renesanci knihovnictví a návrat lidí k četbě. Velmi ji těší, že mezi čtenáři je hodně malých dětí, i předškoláčků. Budiž díky rodičům a prarodičům, že s dětmi přijdou, a hlavně že jim doma čtou a vedou je tak k lásce ke knihám a českému jazyku. Další velkou čtenářskou skupinou jsou pak senioři, zejména ženy. Imobilním čtenářům knihovnice duševní potravu dokonce donese až domů. „Asi jako všude, největší úpadek jsem zaznamenala u náctiletých“, říká paní Johnová, „internet, televize a bohužel i horší neřesti jsou pro ně lákavější, snad nová generace, o které byla již řeč, bude jiná“.

Knihovna má vlastní fond, čítající cca 1500 svazků. Velkou pomocí je spolupráce s Knihovnou Václava Čtvrtka v Jičíně, díky jejímuž výměnnému fondu se knihovna rozrostla o dalších téměř 2000 svazků. Tyto knížky jsou několikrát do roka obměňovány. Jen díky tomu u nás knihovna tak dobře funguje a naši čtenáři mají stále k dispozici nové knihy, tak malá obec jako Mlázovice by na neustálé doplňování fondu neměla peníze.

Po získání dotace od Ministerstva kultury byl v naší knihovně zaveden elektronický výpůjční systém a došlo k digitalizaci knižního fondu. Jelikož jsme byli mezi prvními na okrese, muselo se zpočátku ledacos doladit, ale teď už vše funguje téměř bez problémů. Výhodou je jistě i propojení knihoven po síti (jak s mateřskou v Jičíně, tak s dalšími malými knihovnami), takže se dá okamžitě zjistit, zda je požadovaný titul možné vypůjčit.

Každá knihovna má svojí atmosféru, skoro se chce říci duši, kterou jí vtiskly její knihovnice. U nás se o tuto záslužnou činnost, již bez mála čtyřicet let, obětavě stará paní Blanka Johnová. Její celoživotní záliba v četbě a hlavně vzorné vedení mlázovské knihovny ji vyneslo letošní nominaci na Jivínského Štefana za dlouhodobý kulturní počin.

 

Mgr. Blanka Johnová

 
Proces zabral 0.0194 sekund času a 0.58MB paměti.